Skip to content

165 Elmtowne Blvd

Hammonton, NJ 08037

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block6701.05
Lot4.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings2
ZoningPR5
Sq Footage834
Acreage18.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
42%
Improvement Value:$33,800
58%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,823+1.6%
2020$1,794+2.1%
2019$1,758+1.5%
2018$1,733+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

To:

Sq Ft834DeedBook 11097, Page 227

Property Sale

Sale
$81,990
DeedBook 7782, Page 185

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4939, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1969