Skip to content

116 Oak Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block6701.06
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,064
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$74,500
71%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,078+18.9%
2024$3,430+4.4%
2023$3,287+9.3%
2022$3,008+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,064DeedBook 12413, Page 1820

Property Sale

Sale
$121,000
Sq Ft1,064DeedBook 12363, Page 1396Recorded6/5/2023

Property Sale

Sale
$121,500
Sq Ft1,064DeedBook 11606, Page 1717Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 8373, Page 1561

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7744, Page 1159

Property Built

Built

Year Built: 1978