Skip to content

8 Pine Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1978

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block6701.06
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage---
Acreage25.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+2.7%
2024$4,749+4.4%
2023$4,550+0.9%
2022$4,510+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12771, Page 1402Recorded3/11/2025

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook 7128, Page 1104

Property Built

Built

Year Built: 1978