Skip to content

30 Birch Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1993

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block6701.08
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,120
Acreage22.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,628+2.9%
2024$4,499+4.6%
2023$4,300+0.9%
2022$4,260+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 10625, Page 653

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 4621, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4262, Page 563