Skip to content

511 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Mar 12, 2014

Property Information

Block6706
Lot1.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage3,484
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
20%
Improvement Value:$132,400
80%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+2.7%
2024$6,322+4.4%
2023$6,057+0.9%
2022$6,004+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

Sq Ft3,484DeedBook 10069, Page 1902Recorded9/15/2014

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,484DeedBook 9653, Page 1449

Property Built

Built

Year Built: 1976