Skip to content

513 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Mar 12, 2014

Property Information

Block6706
Lot1.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR5
Sq Footage1,824
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
15%
Improvement Value:$132,900
85%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+2.7%
2024$5,953+4.4%
2023$5,704+0.9%
2022$5,654+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9998, Page 1103

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 7843, Page 263

Property Sale

Sale
$49,990

Property Built

Built

Year Built: 1976