Skip to content

1 Sandstone Court

Hammonton, NJ 08037

Built 1975

Last Sale Price
$37,490
Last Sale Date
Jan 8, 1975

Property Information

Block6902
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,040
Acreage1.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
20%
Improvement Value:$167,800
80%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+2.8%
2024$7,720+4.5%
2023$7,387+0.9%
2022$7,320+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$37,490

To:

Sq Ft2,040DeedBook 3365, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1975