Skip to content

7 Woodland Drive

Hammonton, NJ 08037

Built 1973

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block6902
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,379
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
20%
Improvement Value:$167,300
80%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+2.7%
2024$7,951+22.3%
2023$6,501+0.9%
2022$6,444-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,379DeedBook 12178, Page 426

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3719, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1973