Skip to content

437 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1989

Last Sale Price
$411,270
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block7003
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,259
Acreage3.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
25%
Improvement Value:$168,400
75%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,760+2.7%
2024$8,529+4.4%
2023$8,172+0.9%
2022$8,100+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$411,270

To:

Sq Ft2,259DeedBook 12428, Page 1668

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,259DeedBook 10010, Page 1360Recorded5/19/2014

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7461, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1989