Skip to content

441 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1967

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block7003
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,571
Acreage3.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
27%
Improvement Value:$153,200
73%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+2.7%
2024$7,974+4.4%
2023$7,640+0.9%
2022$7,573+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,571DeedBook 10798, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1967