Skip to content

8 Roberts Lane

Berlin, NJ 08009

Built 1964

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block701
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
26%
Improvement Value:$77,000
74%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,808+2.9%
2024$3,701+4.7%
2023$3,536+1.0%
2022$3,502+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 10034, Page 1281

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3759, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1964