Skip to content

599 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 1993

Property Information

Block7101
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,396
Acreage3.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
20%
Improvement Value:$196,300
80%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,576+2.7%
2024$9,323+4.4%
2023$8,933+0.9%
2022$8,854+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994