Skip to content

553 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block7101
Lot8.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,728
Acreage3.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
24%
Improvement Value:$171,500
76%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+2.7%
2024$8,533+4.4%
2023$8,175+0.9%
2022$8,104+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004