Skip to content

416 Hay Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block7302
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,412
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
27%
Improvement Value:$109,800
73%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,841+2.7%
2024$5,687+4.4%
2023$5,449+0.9%
2022$5,401+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970