Skip to content

456 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block7303
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,262
Acreage3.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
29%
Improvement Value:$126,700
71%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012+2.7%
2024$6,827+4.4%
2023$6,541+0.9%
2022$6,484+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,363

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 10145, Page 829Recorded1/26/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7591, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1970