Skip to content

504 Hay Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1960

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Dec 15, 1988

Property Information

Block7305
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,652
Acreage0.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
23%
Improvement Value:$144,200
77%
Total Assessment$188,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+2.7%
2024$7,154+4.4%
2023$6,854+0.9%
2022$6,794+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 4342, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1960