Skip to content

206 Colin Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Feb 22, 2002

Property Information

Block7307
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,296
Acreage3.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
33%
Improvement Value:$105,300
67%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+2.7%
2024$6,006+4.4%
2023$5,755+0.9%
2022$5,704+0.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-001966-26

Foreclosure Case
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Bankruptcy Stay
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 5216, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900