Skip to content

43 Hall Street

Hammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jul 6, 1995

Property Information

Block7402
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
17%
Improvement Value:$95,000
83%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,460+2.7%
2024$4,342+4.4%
2023$4,161+0.9%
2022$4,124+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 4766, Page 627

Property Sale

Sale
$22,275
DeedBook 4437, Page 318

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4338, Page 593

Property Sale

Sale
$10,000

Property Built

Built

Year Built: 1920