Skip to content

619 Albertson Road

Winslow, NJ 08095

Built 1989

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
May 11, 2000

Property Information

Block7402
Lot41.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,454
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
19%
Improvement Value:$207,700
81%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+2.7%
2024$9,748+4.4%
2023$9,340+0.9%
2022$9,258+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft2,454DeedBook 5090, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4280, Page 302