Skip to content

637 Albertson Road

Hammonton, NJ 08037

Vacant Land

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block7402
Lot42.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage---
Acreage3.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$56,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,189+2.7%
2024$2,131+4.4%
2023$2,042+0.9%
2022$2,024+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 12352, Page 941

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 12056, Page 390Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 9796, Page 1389