Skip to content

418 Spring Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1972

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block7602.01
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,728
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
28%
Improvement Value:$110,700
72%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,958+2.7%
2024$5,801+4.4%
2023$5,558+0.9%
2022$5,509+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 12558, Page 1690

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,728DeedBook 12183, Page 1524Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4977, Page 380

Property Sale

Sale
$31,000

Property Built

Built

Year Built: 1972