Skip to content

657 Albertson Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1850

Last Sale Date
Feb 11, 1971

Property Information

Block8010
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,038
Acreage11.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,300
43%
Improvement Value:$64,000
57%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+2.7%
2024$4,266+4.4%
2023$4,088+0.9%
2022$4,052+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850