Skip to content

773 Watsontown RoadBerlin, NJ 08009

Built 1890

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block801
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class15
Description1SFR
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
50%
Improvement Value:$40,800
50%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+2.7%
2024$3,073+4.4%
2023$2,945+0.9%
2022$2,919+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 10326, Page 769

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 10240, Page 1641Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890