Skip to content

670 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block8301
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,627
Acreage6.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,900
56%
Improvement Value:$42,200
44%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,711+2.7%
2024$3,613+4.4%
2023$3,462+0.9%
2022$3,431+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,627DeedBook 11318, Page 1390

Property Built

Built

Year Built: 1900