Skip to content

718 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1982

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block8302
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,794
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
16%
Improvement Value:$184,500
84%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+2.7%
2024$8,362-11.5%
2023$9,453+0.9%
2022$9,370+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 11688, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1982