Skip to content

319 Old Forks Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1970

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block8305
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,066
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
19%
Improvement Value:$136,600
81%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+2.7%
2024$6,405+4.4%
2023$6,137+0.9%
2022$6,083+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,066DeedBook 9148, Page 533

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3508, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1970