Skip to content

701 Bairdmore Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1965

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Jul 29, 1993

Property Information

Block8401
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class11
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,392
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
60%
Improvement Value:$24,500
40%
Total Assessment$60,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,111+3.1%
2024$2,048+4.9%
2023$1,952+1.0%
2022$1,933+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 4640, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1965