Skip to content

131 Laurel Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1992

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block8402
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,230
Acreage2.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
17%
Improvement Value:$232,500
83%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,894+2.7%
2024$10,607+4.4%
2023$10,163+0.9%
2022$10,074+0.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 12851, Page 1510

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 9940, Page 1283Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$297,000

To:

DeedBook 9244, Page 1556

Property Sale

Sale
$299,900

To:

DeedBook 8587, Page 83

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7534, Page 1487

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4959, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$3,500