Skip to content

691 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
May 24, 1985

Property Information

Block8402
Lot23.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,582
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
37%
Improvement Value:$77,700
63%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+2.7%
2024$4,684+4.4%
2023$4,488+0.9%
2022$4,449+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft1,582DeedBook 4047, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1930