Skip to content

122 Laurel Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block8403
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,136
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
32%
Improvement Value:$94,200
68%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+2.7%
2024$5,288+4.4%
2023$5,067+0.9%
2022$5,022+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,136DeedBook 12098, Page 1457

Property Sale

Sale
$96,750
DeedBook 7353, Page 1304

Property Built

Built

Year Built: 1920