Skip to content

106 Huntington Drive

Hammonton, NJ 08037

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2013

Property Information

Block8903
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,474
Acreage5.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$222,600
69%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,588+2.7%
2024$12,256+4.4%
2023$11,743+0.9%
2022$11,639+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 9863, Page 641Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8014, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4740, Page 677