Skip to content

516 Reading Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1980
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block901
Lot2.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,309
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
14%
Improvement Value:$263,000
86%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+11.9%
2024$10,637+4.4%
2023$10,192+0.9%
2022$10,102+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 10690, Page 98Recorded8/22/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$89,000

Property Built

Built

Year Built: 1980