Skip to content

229 W Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 1942

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block111
Lot11.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage544
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
78%
Improvement Value:$26,800
22%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,465+1.6%
2024$2,426+6.4%
2023$2,281+1.7%
2022$2,244+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft544DeedBook 4250, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2979, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1942