Skip to content

237 W Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 1943

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block111
Lot8.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
77%
Improvement Value:$30,800
23%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,686+1.6%
2024$2,643+6.4%
2023$2,485+1.7%
2022$2,444+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,500

To:

Sq Ft576DeedBook 3702, Page 403

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3472, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1943