Skip to content

203 Bay AvenueVillas, NJ 08251

Built 1939

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block113
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,090
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
63%
Improvement Value:$49,800
37%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,736+1.6%
2024$2,693+6.4%
2023$2,532+1.7%
2022$2,490+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,090DeedBook 3880, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1939