Skip to content

115 W Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1945

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block117
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage544
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
74%
Improvement Value:$28,500
26%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,196+1.6%
2024$2,161+6.4%
2023$2,032+1.7%
2022$1,999+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft544DeedBook 2992, Page 389

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2733, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1945