Skip to content

118 Millman LaneVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 25, 2008

Property Information

Block123
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,285
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,400
64%
Improvement Value:$79,600
36%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,473+1.6%
2024$4,402+6.4%
2023$4,139+1.7%
2022$4,071+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,285DeedBook 3349, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2823, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1950