Skip to content

115 W Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block127
Lot44
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
75%
Improvement Value:$26,100
25%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,147+1.6%
2024$2,114+6.4%
2023$1,987+1.7%
2022$1,954+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900

To:

Sq Ft576DeedBook 3748, Page 300

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 2743, Page 546

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 1617, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1935