Skip to content

109 W Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Date
Jan 28, 1985

Property Information

Block131
Lot57
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
61%
Improvement Value:$64,300
39%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,325+1.6%
2024$3,273+6.4%
2023$3,077+1.7%
2022$3,026+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950