Skip to content

154 W Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1930

Last Sale Price
$36,500
Last Sale Date
Oct 7, 1994

Property Information

Block136
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
72%
Improvement Value:$31,400
28%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,755+2.1%
2024$1,719-6.4%
2023$1,837+1.9%
2022$1,802+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$36,500

To:

Sq Ft680DeedBook 2520, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1930