Skip to content

210 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block140
Lot51
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage742
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
73%
Improvement Value:$27,100
27%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,062+1.6%
2024$2,030+6.4%
2023$1,909+1.7%
2022$1,877+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$21,100
DeedBook 1714, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1925