Skip to content

130 W Bates AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block141
Lot50
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage738
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
68%
Improvement Value:$37,600
32%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,380+1.6%
2024$2,343+6.4%
2023$2,203+1.7%
2022$2,166+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft738DeedBook 3936, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$30,500
DeedBook 1451, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1950