Skip to content

143 W New Jersey AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block146
Lot43
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,411
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
62%
Improvement Value:$49,000
38%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,611+1.6%
2024$2,570+6.4%
2023$2,416+1.7%
2022$2,376+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2980, Page 506

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2876, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1940