Skip to content

1235 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 1930

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jan 21, 2023

Property Information

Block147
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
51%
Improvement Value:$57,800
49%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,402+1.6%
2024$2,365+6.4%
2023$2,223+1.7%
2022$2,186+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft920DeedBook 4098, Page 659

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1688, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1930