Skip to content

225 W New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2021

Property Information

Block155
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description2S-F-2
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,532
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
60%
Improvement Value:$48,700
40%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,443+1.6%
2024$2,404+6.4%
2023$2,261+1.7%
2022$2,223+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 3847, Page 833Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1464, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1937