Skip to content

208 W New York AvenueVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 21, 2011

Property Information

Block160
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage897
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
69%
Improvement Value:$43,600
31%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,826+1.6%
2024$2,781+6.4%
2023$2,615+1.7%
2022$2,571+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft897DeedBook 3449, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1937