Skip to content

245 Ohio AvenueVillas, NJ 08251

Built 1956

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Oct 28, 1988

Property Information

Block164.01
Lot10.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
68%
Improvement Value:$40,900
32%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,577+1.6%
2024$2,536+6.4%
2023$2,384+1.7%
2022$2,345+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500

To:

Sq Ft720DeedBook 1843, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1956