Skip to content

1 Delaware Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 1991

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block164.02
Lot1.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,554
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,000
70%
Improvement Value:$126,500
30%
Total Assessment$418,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470+1.6%
2024$8,337+6.4%
2023$7,839+1.7%
2022$7,709+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 3867, Page 320

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 2927, Page 131

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2341, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1995, Page 195

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 1669, Page 584