Skip to content

2 Bentz AvenueVillas, NJ 08251

Built 2003

Last Sale Price
$248,900
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block173
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
44%
Improvement Value:$94,300
56%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,396+1.6%
2024$3,343+6.4%
2023$3,143+1.7%
2022$3,091+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$248,900
Sq Ft1,144DeedBook 3957, Page 576Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 3045, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2734, Page 225