Skip to content

54 E Weber AvenueVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block186
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage915
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
67%
Improvement Value:$44,300
33%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,718+1.6%
2024$2,675+6.4%
2023$2,515+1.7%
2022$2,474+2.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft915DeedBook 3985, Page 79

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft915DeedBook 3712, Page 94Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft915DeedBook 3627, Page 478Recorded6/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2983, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$60,900
DeedBook 2736, Page 897

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 1623, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1948